VW Touareg CR – Třetí generace je tou nejlépe ovladatelnou a nejkomfortnější na silnici, nepřišla ani o skvělou průjezdnost terénem
Věrní čtenáři vědí, že nejsem velkým příznivcem SUV, a to i navzdory tomu, že mnoho z nich vážně dobře jezdí. Zpravidla mají vyšší spotřebu a horší jízdní vlastnosti než jejich sourozenci z řad sedanů a kombíků. Lepší průjezdnost terénem, pokud jí vůbec disponují, jejich majitelé z drtivé většiny nevyužijí. Pohled se mi mění až ve chvíli, žije-li člověk v nehostinných podmínkách, což o většině lidech v Česku neplatí. Proto mě neuchvátila ani ostatními milovaná dvojce Audi SQ8 4.0 TDI V8 nebo Jaguar F-Pace 30d AWD. Naopak mám rád stroje, které si na offroady jen nehrají, ale díky svým schopnostem se za ně dají považovat. Mezi ty patří mnoho pick-upů, třeba Ford Ranger, bláta se nezalekne ani luxusní Range Rover. Nudným městským otloukánkem není ani Volkswagen Touareg, alespoň jeho druhá generace 7P, kterou jsem nedávno testoval. Touareg je schopné prémiové SUV, v němž nemáte nálepku kolotočáře jako v Audi Q8. Proto jsem neváhal, když se v Auto ESA objevil ojetý VW Touareg 3.0 TDI 4Motion ve třetí generaci CR.
Touareg stojí na stejné platformě jako Bentley Bentayga, Lamborghini Urus a Porsche Cayenne
VW Touareg sice vyrábí tradiční lidová automobilka, ale i tak je řazen do segmentu velkých prémiových SUV, kde bojuje proti vozům Audi Q7, BMW X5, Mercedes-Benz GLE, ale i Porsche Cayenne. Vyrábí se od roku 2002, kdy jste si mohli koupit první generaci 7L, v roce 2010 byla nahrazena druhou 7P, třetí CR dorazila roku 2018. Prodejci VW o něm tvrdí, že jde o nejlevnější auto dané kategorie, o čemž by se dalo polemizovat, ale k nejdostupnějším rozhodně patří. Nutno podotknout, že s nižší cenou nedostanete žádné šidítko, protože Touareg využívá platformu MLB Evo C/D, na které stojí i exkluzivnější vozy Bentley Bentayga, Lamborghini Urus a Porsche Cayenne. Kolik stojí? Nový po faceliftu pořídíte od 1 499 900 Kč (Limited 3.0 TDI 170 kW), ale za vybavenější Elegance 3.0 TDI 210 kW už dáte přinejmenším 1 968 900 Kč. Té verzi odpovídá recenzovaný kousek z roku 2019 a nájezdem 92 000 kilometrů, stojí 945 000 Kč.
Decentnímu Touaregu sluší lak Malbec Red Metallic, je neobvyklý, ale nekřičí do světa
Mám rád neobvyklé laky, které nekřičí do světa. Proto miluji například tmavě zelenou, například tu známou pod názvem British Racing Green. Tento Touareg má nádherný lak Malbec Red Metallic, z mého chlapského pohledu vínově červený, z ženského nejspíše bordó nebo tak něco. Skvěle se hodí k jeho majestátním tvarům s chromovanými detaily. Baví mě především vysoká maska s dravě a moderně vypadajícími světlomety s Matrix LED technologií. Někoho mohou nudit malá 18″ kola s pneumatikami 235/65 R18, ale jak vám vysvětlím níže, budete za ně rádi.
Základní infotainment mi vůbec nevadí, spolupracuje totiž s analogovými tlačítky pro ovládání klimatizace
Opět zmíním Audi SQ8, protože ačkoliv by Touareg měl být jeho levnějším bráchou, uvnitř tohoto lidového sourozence se cítím lépe. Hlavním důvodem je ovládání klimatizace/vyhřívání sedadel mechanickými tlačítky, nikoli přes dotykovou obrazovku. Ale pozor, takto to mají jen kusy se základním infotainmentem, za příplatek totiž byl Innovision Cockpit s větší 15″ obrazovkou a displejem místo klasických budíků, toto řešení je naopak nepatrně horší než to dvoudisplejové u Q7 druhé generace (Typ 4M, od 2019). Palubní deska je sympaticky tvarovaná, decentní je i ambientní osvětlení. Kdybych měl být hnidopich, jediným nedostatek je použití tvrdých plastů ve spodní části dveří a boční výplni středového tunelu, kde si vzrostlejší jedinci mohou opírat koleno, ale já se 185 centimetry a 80 kilogramy neměl problém. Jinak? Hromada prostoru, který ještě umocňují polohovatelná zadní sedadla. Sedadla jsou komfortní, z auta je docela dobrý výhled a v neposlední řadě je tu velký kufr, ten poskytuje objem 810 litrů, po sklopení sedadel 1800 litrů.
Touareg třetí generace CR je nejen pohádkově komfortní, ale i překvapivě obratný
Hned po prvních kilometrech mě překvapilo, o kolik je třetí generace CR komfortnější a tišší než druhá 7P. Ještě do většího úžasu mě dostala ochota, s jakou projíždí zatáčky. Člověk jen lehkým řízením ukáže směr a ten více než 2tunový mastodont se vrhne do zatáčky, kterou vykrouží s větší jistotou než o 3/4 tuny lehčí Golf. Nejen díky vzduchovému podvozku, ale i aktivním stabilizátorům, se takřka nenaklání, dokonce ani příď se příliš nepotápí. Velkou roli v nadprůměrné obratnosti hraje systém natáčení zadních kol, který Touareg pocitově zmenšuje. Troufám si tvrdit, že takto nakonfigurovaný Touareg bude v zatáčkách stíhat i nedávno testované Audi SQ8, které nemělo příplatkové řízení zadní nápravy. Vysoká hmotnost začne být znát až při přehnaně rychlých nájezdech, kdy se hrne po tečně ven, za což můžou i pneumatiky s vysokým profilem, ale naštěstí i to se čtyřkolka snaží potlačit posláním více sil dozadu. Zpět ke komfortu, hlavně o něm totiž velké rodinné SUV je. Jsem vděčný, že původní majitel nevymýšlel blbosti a auto nechal na základních discích o rozměru 18″. Díky tomu se mu podařilo znatelně eliminovat nedostatek většiny vzduchových podvozků – neschopnost zcela odfiltrovat ostřejší příčné nerovnosti. Odhlučnění je ukázkové, a to i v nelegálních rychlostech.
3.0 TDI V6 je právem legendou, poskytuje solidní dynamiku a jezdí za hubičku
Motor 3.0 TDI V6 je jedním z těch, po kterých budu smutnit, až spalovací jednotky kompletně nahradí elektromotory. A to i navzdory tomu, že právě do obyčejných aut na běžné jezdění se elektromotory hodí nejvíce, takže proč tedy? 3.0 TDI je v první řadě až nepochopitelně úsporný, tento kolos s ním dokáže jezdit za 6-7 l/100 km, v hustším provozu si vezme do 8 l/100 km, takže v kombinaci s nádrží o objemu 75 litrů zvládne přes 1000 kilometrů na jedno natankování. Když jsem spěchal nebo trasa zahrnovala jízdu terénem, dostal jsem se na 10 l/100 km. K tomu je náramně kultivovaný, stejně jako jeho hladce řadící osmistupňová převodovka. A dynamika? Zcela dostačující, z 0 na 100 km/h zrychlí za 6.1 sekundy, mimochodem o 4 desetiny rychleji než Škoda Octavia RS 2.0 TSI DSG, a to není pomalé auto, maximální rychlost činí 230 km/h. Při zrychlení ze 100 na 200 km/h jsem změřil čas 19.40 sekundy, čímž se řadí pouhých 42 setin za předchůdcem s výkonnějším motorem 4.2 TDI V8 (340 koní, 800 Nm), za což vděčí především hmotnosti 2070 kilogramů, je o 152 kilogramů lehčí. Výkon 286 koní při 4000 ot./min. a točivý moment 600 Nm při 2250-3250 ot./min. tak naprosto stačí.
Škoda těch ospalých reakcí na plynový pedál
Zatím samá chvála, co nějaké nedostatky? Samozřejmě i těch tu pár je. Nejvíce mi vadí chování pohonného ústrojí v situaci, kdy částečně sešlápnu plynový pedál v nízkých otáčkách. Počítač vůbec nevyužije sílu motoru, ale nechá podřadit převodovku, což trvá dlouho. To znamená, že při potřebě okamžitého zrychlení se pár sekund nic neděje. Bohužel i při nastavení manuálního řazení jsou reakce samotného motoru ospalé. Další mínus dávám nedokonalému asistentu jízdy v pruzích a chytrému adaptivnímu tempomatu, jenž zbytečně prudce ubírá před zatáčkami. Který z asistenčních systémů bych naopak uvítal? Noční vidění, to umí na displeji zvýrazní chodce a Matrix LED světla ho probliknou (testovaný kus nemá noční vidění, ale je osazen Matrix LED světly).
V terénu se Touareg řadí ke špičce daného segmentu
Čekal jsem, že v terénu mi bude chybět redukční převodovka a uzávěrka zadního diferenciálu, ale omyl. Elektronika funguje výborně, přibrzďováním jednotlivých kol částečně eliminuje absenci uzávěrek diferenciálů. Síly mezi přední a zadní nápravou rozděluje diferenciál Torsen. Díky dobrému automatu s hydrodynamickým měničem a silnému naftovému motoru zapomenete na absenci redukce. Překvapivě dobrý je podvozek při rychlé jízdě po rozbombardované polní cestě, s tou si poradí lépe než většina konkurenčních vzduchových podvozků, ale opět v tom mají prsty i vysokoprofilové gumy. Chcete-li SUV s velmi dobrou průjezdností terénem, Touareg se hlásí, patří k těm neschopnějším SUV v jeho segmentu.
Mimo jiné za to vděčí světlé výšce, se vzduchovým podvozkem se umí dostat až na 258 milimetrů, v nejnižším nastavení to je 150 milimetrů (na ocelových pružinách poskytuje 215 milimetrů). Brodivost je 550 milimetrů, ale pozor, koupíte-li Touareg bez vzduchu, ponořit ho můžete do hloubky pouze 480 milimetrů. Maximální stoupavost je 60°, boční náklon 35°.
V českých luzích a hájích ho na lopatky jen tak nedostanete, ale musíte mít dobré obutí. V situaci, která následovala po té na fotografii níže, už se Touareg nerozjel. Levé přední kolo bylo vysoko ve vzduchu, pravé stálo na kluzké trávě, pravé zadní hrabalo, načež se bořilo hluboko do hlíny, a levé nedokázalo přenést potřebnou sílu. Určitě by pomohla uzávěrka zadního diferenciálu, ale tady to kazily hlavně pneumatiky, které měly blíže semislicku než čemukoli terénnímu. Abych danou překážku zvládl, nesměl jsem zastavit, což jsem kvůli fotkám udělal.
VW Touareg patří mezi nejlepší auta pro tahání přívěsů
Víte, co mi vrtá hlavou? Jestli tento Touareg nebude nejlepším autem roku 2024 v kategorii „Divočina jim není cizí“. Objektivně jím totiž klidně být může. Pokud se mi do rukou nedostane ještě nějaký skvostný offroad či SUV, měl by skončit na stupních vítězů po boku vozů Subaru Outback a Ford Bronco. V tomto testu si totiž skvěle poradil s městy, dálnicemi i terénem, ale tam rozhodně nekončí, on totiž vyniká i v tahání těžkých přívěsů. Kamarád ho už léta využívá k dovozu aut ze zahraničí, a já se nedivím. I s přívěsem totiž potěší slušnou spotřebou, zachovává si nadprůměrnou dávku komfortu, přičemž s chutí tahá až 3.5 tuny. Užitečná hmotnost je až 770 kilogramů, čímž většinu konkurentů překonává. Zajímavostí je, že i navzdory jeho schopnostem ho kamarád vyměnil zpět za druhou generaci 7P s 4.2 TDI V8, dle jeho slov sice není tak luxusní, ale jde o lepšího dělníka.
Jak je na tom ojetý VW Touareg třetí generace CR se spolehlivostí? Motor 3.0 TDI V6 je na tom dobře, s přimhouřeným okem, zbytek je nadprůměrný
Spolehlivost? Motor 3.0 TDI je poměrně spolehlivý, ale ne nejspolehlivější. Při atakování 200 000 kilometrů se může začít ozývat napínák rozvodového řetězu, což znamená výměnu rozvodového řetězu, přičemž se doporučují vyměnit i vačky, kvůli čemuž musí motor z auta ven. Naštěstí mimořádně spolehlivá je automatická převodovka, to stejné platí i pro pohon všech kol Quattro. Mnozí se bojí vzduchového podvozku, ale ten je zde více než trvanlivý.
Kdybych si měl koupit prémiové SUV těchto rozměrů, zřejmě si ho koupím od neprémiové značky
Ve VW Touareg CR se cítím jako v Audi Q7 4M, ale zároveň v něm nevypadám jako majitel SUV od Audi, což je skvělé. Nějak totiž nemám rád jejich auru, připadám si v nich jako namistrovaný floutek, který si ho koupil za čerstvě podepsaný kontrakt se Spartou, a za pár let bude na mizině, znáte to… S Touaregem všechny tyto neduhy odpadají, je reprezentativním autem, jde vidět, že stojí hodně peněz, ale nekřičí to do světa. Jde o schopné SUV na úrovni, které se spotřebou 7 litrů ukazuje vztyčený prostředníček všem hybridům. Kdybych hledal SUV v tomto segmentu, Touareg by byl horkým adeptem. Z této recenze si může odvézt hodnocení 9 z 10 hvězdiček.
Trochu jiný závěr aneb prémiové SUV = auto pro bohaté paničky k vození dětí do školy
SUV vznikla k tomu, aby bohaté paničky vozily své ratolesti do sotva 5 kilometrů vzdálené školy, ale naštěstí se vyrábí i taková, která se nezaleknou ani náročnějšího terénu. Kdo by čekal, že jedním z nich bude VW Touareg? Člověk v něm navíc nevypadá jako kolotočář, což se o dražším Audi Q8 nebo Porsche Cayenne se stejnou technikou říct nedá. Nemám tento typ aut příliš v lásce, ale Touareg by mi jako rodinný společník nevadil.
Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 2967 ccm V6 Turbo |
Výkon: | 286 koní při 4000 ot./min. |
Točivý moment: | 600 Nm při 2250-3250 ot./min. |
Převodovka: | 8-st. automatická |
Pohon: | AWD |
Hmotnost: | 2070 kilogramů |
0-100 km/h: | 6.1 sekundy |
Maximální rychlost: | 230 km/h |
Průměrná spotřeba: | 6-8 l/100 km |
Objem kufru: | 810/1800 litrů |