Ojetý VW Touareg je bazarovou stálicí, ale 4.2 V8 TDI R-Line jen tak nepotkáte

Volkswagen Touareg se v první generaci 7L představil roku 2002. Ve svojí době šlo o jedno z nejschopnějších SUV v terénu, navíc poskytující hromadu pohodlí na cestách. Proto z něho koncernoví fanoušci udělali živoucí legendu. Když se v Auto ESA objevil Touareg 4.2 V8 TDI v paketu R-Line, nemohl jsem si ho nechat ujít. Jde o jednu z vrcholných motorizací druhé generace 7P, která se vyráběla na Slovensku v letech 2010 až 2018. Tyto Touaregy jsou v roce 2023 zajímavě naceněnými ojetinami, ale jak jezdí? Nejsou to servisní pasti? To se pokusím rozebrat v dnešní recenzi zachovalého exempláře z roku 2013 a 187 000 kilometry na tachometru.

Touareg druhé generace vypadá stále svěže, stárne velmi pomalu

Ačkoliv silnice opanovává už od roku 2010, Touareg 7P stále dokáže zaujmout. Karoserie, jako by nestárla, obzvláště s dravějšími nárazníky a prahy, které mají verze s paketem R-Line. Líbivá jsou přední LED světla. Ta uměla jako první mezi sériovými auty vystínit protijedoucí vozidla.

Kvalitní interiér, spousta místa a skvělá ergonomie

Interiér na pohled možná neokouzlí, ale když s Touaregem budete chvíli jezdit, zamilujete si ho. Je kvalitně zpracovaný, krom středového tunelu je většina materiálů měkčená. Dokonalá je ergonomie, na rozmístění ovládacích prvků si zvyknete takřka okamžitě. Sedadla jsou až přepychově měkká a zajišťují příjemně nízkou pozici za volantem. Místa je hromada ve všech směrech, i na na zadních sedadlech, která jsou posuvná a mají polohovatelný sklon opěradel. Dostatek je odkládacích prostorů včele s velkými kapsami ve dveřích a přihrádkou pod loketní opěrkou. Skvěle hraje audio Dynaudio. Jak bývá u ojetin zvykem, systém s dotykovou obrazovkou už je zastaralý. Na displej se musí více tlačit. Z dob dinosaurů je i rozlišení kamer. Výhodou je 60 GB disk, na kterém se nachází mapové podklady a můžete na něho nahrát třeba hudbu. Zavazadlový prostor má objem 580 litrů nebo 1642 litrů se sklopenými sedadly.

Dynamikou 4.2 V8 TDI překonává předchůdce R50 5.0 V10 TDI

Rovnou si přiznejme, že z racionálního hlediska 4.2 V8 TDI nedává smysl. Je zbytečně těžší a užranější než jeho sourozenec 3.0 V6 TDI. Ovšem taky je krásně kultivovaný a poskytuje solidní dynamiku. Z 0 na 100 km/h auto roztáhne za 5.8 sekundy a tlačí až do maximální rychlosti 242 km/h. To znamená, že poráží svého předchůdce s R50 5.0 V10 TDI, který má výkon 350 koní při 3500 ot/min. a točivý moment 850 Nm při 2000 ot./min. Testovaný 4.2 TDI produkuje 340 koní při 4000 ot./min. a 800 Nm při 1750-2750 ot./min. S motorem spolupracuje osmistupňová automatická převodovka Aisin a pohon všech kol 4Motion se samosvorným mezinápravovým diferenciálem Torsen. Ten standardně rozděluje výkon 40:60 ve prospěch zadních kol. To vše zajišťuje zrychlení ze 100 na 200 km/h za 18.98 sekundy. Na záda tak dýchá například Škodě Octavii RS230 DSG a překonává BMW 530d xDrive F10. Jak se s naftovým osmiválcem žije? Skvěle. Má mamutí zátah ve všech otáčkách a pod plynem sympatický zvukový projev. Skvěle si rozumí s hladce řadící převodovkou, díky které při 130 km/h točí pouze 1600 ot./min. Úplně z něho cítím, s jakou chutí by na elektronicky výklopném tažném zařízení tahal až 3.5-tunový brzděný přívěs. Spotřeba? Dlouhodobě počítejte s 11 l/100 km. Dálničních 130 km/h znamená 10.5, ve městě si vezme 12 a na okreskách s lehkou nohou méně než 8 l/100 km.

Vzduchový podvozek poskytuje nejen komfort, ale i jistotu v zatáčkách

Mile mě překvapil podvozek, který je v režimu Comfort hezky plavný. Jak bývá u starších vzduchových podvozků zvykem, rozhodit ho dokážou až ostré příčné nerovnosti. Skvěle mu sekunduje kvalitní odhlučnění, přičemž na palubě je klid i v rychlostech, které mají k legálnosti daleko. V režimu Sport Touareg značně ztuhne a částečně eliminuje náklony karoserie, díky čemuž je dobře ovladatelným i při rychlé jízdě. Sice není na úrovni BMW X5 nebo Porsche Cayenne, které má mimochodem stejný základ, ale stále je to velmi fajn.

Touareg se řadí k nejschopnějším SUV v terénu

Městské SUV, říkáte si? Tak na to zapomeňte, protože Touareg nemá daleko k offroadům. Vzduchový podvozek může měnit světlou výšku v rozmezí 160 až 300 milimetrů a brodit se zvládá vodou o hloubce 580 milimetrů. To znamená, že spodkem si jen tak neštrejchne. Díky systému, který přibrzďuje jednotlivá kola, mu nevadí ani lehké křížení náprav. V náročnějším terénu, třeba právě u křížení náprav na mokrém podkladu, je slabinou absence uzávěrek diferenciálů. Pokud byste je chtěli, musíte hledat 3.0 TDI V6 s paketem TerrainTech, který mimo přední a zadní uzávěrku diferenciálu obsahuje i redukční převodovku.

Jaká je spolehlivost, na co si dát pozor, a která verze je nejlepší volbou?

Nejvhodnějším motorem není náš 4.2 V8 TDI, ale 3.0 V6 TDI v různých výkonnostních verzích. Jen si dejte pozor na choulostivé rozvody a případné úniky oleje. Setkat se můžete se zaneseným okruhem EGR a nefunkčním nastavováním lopatek turbodmychadla. 4.2 V8 TDI je poměrně spolehlivou jednotkou, ale když už se něco dělá, je to podstatně dražší. Jsou zde totiž dvě turbodmychadla a čtyři rozvodové řetězy, které by měly vydržet zhruba 300 000 kilometrů. Motor trpí na zanášení karbonem a nezřídka odchází škrtící klapky. Vzduchový podvozek problémový nebývá, ale hledáte-li hlavně spolehlivost, ideální ojetinou i tak bude 3.0 TDI bez vzduchového podvozku, ideálně na menších kolech, které uleví podvozku a zvýší komfort. Benzinové a hybridní verze na našem trhu najdete jen výjimečně, navíc se do Touaregu nehodí.

Touareg se přinejmenším vyrovnává prémiové konkurenci

Spousta lidí Touaregem opovrhuje jen kvůli tomu, že je to Volkswagen. Radši sáhnou po prémiovém znaku na kapotě v podobě Porsche Cayenne, BMW X5, Audi Q7 nebo Mercedes-Benz ML. Otázkou je, jestli nedělají chybu, protože Touareg je skvělým SUV. Potěší pohodlím i praktičností. Kde se v terénu většina konkurentů zastaví, objede je a pokračuje dál. Navíc jde o poměrně spolehlivé ojetiny. S klidným svědomím mu můžu dát 8 z 10 hvězdiček.

Plusy a mínusy

  • Komfortní podvozek

  • Kvalitní odhlučnění

  • Schopnosti v terénu

  • Nestárnoucí design

  • Zpracování interiéru

  • Ergonomie

  • Praktičnost

  • Středový tunel z tvrdého plastu

  • Vzduchový podvozek nedokáže odfiltrovat ostré příčné nerovnosti

Technické parametry

Motor: 4134 ccm V8 2x turbo
Výkon: 340 koní při 4000 ot./min.
Točivý moment: 800 Nm při 1750-2750 ot./min.
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 2222 kilogramů
0-100 km/h: 5.8 sekundy
Maximální rychlost: 242 km/h
Průměrná spotřeba: 10-11 l/100 km
Objem kufru: 580/1642 litrů

Fotogalerie: Volkswagen Touareg 4.2 V8 TDI R-Line (7P)