Vyšší střední třída ze Švédska Volvo S90/V90 má v hledáčku svatou trojici z Německa – Audi A6, BMW řady 5 a Mercedes-Benz třídy E
Volvo S90 (kombi V90) vyráběné od roku 2016 je oblíbeným sedanem vyšší střední třídy. V dobových recenzích sklízel samou chválu. Podařilo se mu dokonce vyhrát Production Car Design of the Year award 2015. Pokud si však myslíte, že je to čistě švédská práce, jste na omylu. Volvo totiž v roce 2010 od Fordu koupila čínská automobilka Geely. Ačkoliv se vlajková loď S90 zprvu vyráběla ve Švédku, od poloviny roku 2017 vzniká převážně v Číně. Do dnešní recenze přijel ojetý kousek S90 D4 z Auto ESA, který byl vyroben v roce 2018, přičemž najezdil lehce přes 100 tisíc kilometrů. A rovnou vám můžu říct, že z S90 nejsem nadšený tolik, jako novináři v minulosti. Na druhou stranu, má i nepřehlédnutelné přednosti.
Vítěz prestižního ocenění Production Car Design of the Year award 2015
Začneme u těch kladů. Prvním a možná největším je jednoznačně design. Jde o dokonalý sedan, kterému nic neschází ani nepřebývá. Dlouhá, rozkročená limuzína s LED světly ve tvaru Thorova kladiva. Vůbec se nedivím, že S90 získalo ocenění za design, protože o takto vyvážených proporcích si němečtí konkurenti můžou nechat jen zdát.
Volvo S90 se sice vyrábí v Číně, ale to na kvalitu zpracování nemá vliv
Další předností je interiér. Ačkoliv S90 sklízí posměšky, že se vyrábí v Číně, na kvalitě zpracování to není znát. Vlastně, kritika kvality v Číně vyrobených aut je vycucaná z prstů lidí, kteří je viděli leda na obrázku. Stačí se podívat na jedno z nejlevnějších SUV na trhu – MG HS, které interiérem dražší rivaly z Evropy překonává. To stejné platí pro DS 9, jenž má interiér doslova úchvatný. A S90 nevykračuje z řady. Použité materiály jsou honosné a vše je dobře slícované. Sedadla potěší nadprůměrným komfortem a sportovně nízkou pozicí za volantem. Systém s jednou obrazovkou místo klasických budíků a druhou dotykovou je přehledný. Dokonce i dotykové ovládání klimatizace je zde přívětivější než u jiných aut. Interiér je tak široký, že vpředu se pohodlně rozvalí dva cvalíci. Vzadu si na místo pro nohy nebudou stěžovat ani zběhové basketbalových týmů. Bohužel málo prostoru je vzadu nad hlavou. Zavazadlový prostor má dostačující objem 500 litrů.
S90 D4 s pohonem předních kol potěší spotřebou
Čekáte, kdy přijdou ty zápory? Tak ještě chvíli vydržte, protože dalším kladem je spotřeba. Testovací týden jsem dokončil se spotřebou pod 6 l/100 km, což je u takto velkého korábu krása. S lehkou nohou jsem se pravidelně díval na čísla nižší než 5.5, naopak s mírně těžší a na dálnicích okolo 7, stejně tak v ucpaných městech. Dokonce i dynamika je slušná. Ze 100 na 200 km/h dokáže zrychlit za 26.22 sekundy, čímž se řadí jen 4 sekundy za znatelně výkonnější VW Passat 2.0 BiTDI a dokonce 2.42 sekundy před Škodu Superb III 2.0 TDI, jehož motor má úplně stejné parametry. Verzi D4 pohání 2.0-litrový naftový čtyřválec s dvojicí turbodmychadel, který produkuje výkon 190 koní při 4250 ot./min. a točivý moment 400 Nm při 1750-2500 ot./min. Spolupracuje s hladce řadící osmistupňovou automatickou převodovkou a pohání přední kola.
Jaké jsou teda ty nedostatky S90?
Bohužel, teď se začneme dostávat k nedostatkům. Tím nejotravnějším je projev čtyřválcového motoru. Je špatně odhlučněný a přenáší vibrace do kabiny, což se autu této kategorie nesluší. Tady nesedím v Octavii, takže se to prominout nedá. Mohlo by vás napadnout, že si připlatíte za víceválcovou motorizaci, čímž se problém vyřeší, ale smůla, v nabídce žádný takový agregát není. Lepší je to jen u benzinových jednotek, které jsou však znatelně užranější.
S90 oproti svému předchůdci S80 vážně dobře zatáčí, za což vděčí dvojitým lichoběžníkům vpředu a víceprvkové nápravě Integral Link vzadu. V zatáčkách je stabilní a postupně přechází do čitelné nedotáčivosti. Nicméně, každá mince má dvě strany. Zatímco předchůdce S80 byl úžasně pohodlný, o S90 se to říct nedá. Minimálně o kusech s klasickým podvozkem (za příplatek byly adaptivní tlumiče vpředu a vzduchové měchy vzadu). Na hezkých silnicích a dálnicích, kde navíc vynikne kvalitní aerodynamické odhlučnění, je to fajn, ale jakmile se jede po rozbitých okreskách nebo přes město, chce to pevné nervy. S90 se natřásá, hučí a duní od kol, která v našem případě mají 18″ a obouvají pneumatiky 245/45. Sednete-li do něho z obyčejných aut, budete spokojení, ale máte-li srovnání s konkurencí, není to úplně ono. Pokud se začnete uklidňovat, že to vynahradí při svižné jízdě, taky vás zklamu. Ačkoliv má dobrý podvozek, ospalá převodovka a mdlý motor si se sportovní jízdou zrovna nejlíp nerozumí. Taky řízení s dlouhým převodem dává pocit spíše kormidelníka než pilota. Částečným řešením je software Optimalizace Polestar Engineered, který vám nahrají přímo u dealera Volvo. Ten mírně navýší výkon i točivý moment, navíc zlepší celkovou odezvu.
S Volvem S90 se snad ani nedá nabourat
Co si určitě zaslouží vyzdvihnout, je armáda bezpečnostních asistentů, které zahrnují asistent jízdy v pruzích, poloautonomní řízní Pilot Assist, hlídání dopravy při couvání, hlídání mrtvých úhlů a funkci Connected Safety, která komunikuje s jinými auty a upozorňuje na nebezpečí před vámi. V neposlední řadě tu je Asistent vyhnutí se kolizi, který v případě hrozící nehody umí aktivně řídit vozidlo. Takže ano, i moderní Volva se můžou řadit mezi nejbezpečnější auta na světě.
Jaká je spolehlivost ojetého Volva S90/V90?
Objevovaly se problémy v elektronice, ale ty se řešily při svolávacích akcích na záruku. Nezřídkavé jsou vibrace, které na první pohled způsobují špatně vyvážená kola, ale může to vyústit i v problém s brzdami nebo kardanem pohonu všech kol. Zpravidla okolo 200 000 kilometrů potřebuje přední zavěšení částečnou generálku, u vozů jezdících na velkých kolech dříve.
Benzinové motory mají výhodu, že rozvodový řemen se mění po 240 000 kilometrech namísto 150 000 u naftových. U prvních naftových motorů bez AdBlue se výrazně zanášel okruh EGR. Neobvyklá není vysoká spotřeba oleje, což se řeší překroužkováním nebo novými písty. Zatím se bavíme o opravách v řádech desetitisíců, ale olej může unikat i přes prasklý blok motoru, což je oprava překračující částku 150 000 Kč. Tento problém může postihnout všechny naftové motory před modernizací. Vznětové agregáty s dvojitým přeplňováním bi-turbo (D4 a D5) trpí na praskání hadic sání. U D5 můžou potrápit netěsnící přívodní hadice do zásobníku stlačeného vzduchu PowerPulse, který pomáhá rychlejšímu nástupu turbodmychadla.
Nejspolehlivější jsou benzinové motory T4, T5 a T6. Špatné nejsou mild-hybridy, ale ani plug-in hybridy. Nedoporučuje se vrcholná motorizace T8 Twin Engine, která je technicky složitá a servisovat ji dokážou jen specializované servisy.
Volvo S90 D4 není autem pro každého, ale určitou cílovou skupinu okouzlí
Volvo S90 D4 se standardním podvozkem není pro každého. Ocení ho především dálniční jezdci, kteří uvítají nízkou spotřebu, prostornou kabinu a hromadu bezpečnostních systémů. Můžete s ním najezdit tisíce kilometrů, ale stále budete vystupovat svěží. Ale pokud hledáte vyloženě komfortního společníka, nebo chcete rychle lítat po okreskách, budete se muset poohlédnout jinde. S90 sice obojí zvládá docela slušně, ale ne tak jako někteří konkurenti. Na druhou stranu, pětileté kusy s nájezdy lehce přes 100 000 kilometrů k roku 2023 koupíte za sumy jen mírně překračující 600 000 Kč. A to je dobrá nabídka, protože stejně starý a ojetý Superb 2.0 TDI koupíte za obdobné částky. Asi bych se nemusel dlouho rozhodovat, jestli chci jezdit velmi rozšířenou střední třídou, nebo vyšší střední, které je v tomto případě jako šafránu. 7 z 10 hvězdiček.
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 1966 ccm L4 BiTurbo |
Výkon: | 190 koní při 4250 ot./min. |
Točivý moment: | 400 Nm při 1750-2500 ot./min. |
Převodovka: | 8-st. automatická |
Pohon: | FWD |
Hmotnost: | 1689 kilogramů |
0-100 km/h: | 8.2 sekundy |
Maximální rychlost: | 230 km/h |
Průměrná spotřeba: | 5-7 l/100 km |
Objem kufru: | 500 litrů |