Volvo XC90 je alternativou k prémiovým SUV z Německa
Volvo XC90 první generace bylo představeno v roce 2002 a okamžitě se stalo velmi oblíbeným. Rádi po něm sáhli ti, pro které byly vozy BMW X5, Mercedes-Benz ML nebo Range Rover Sport příliš výstřední. Toto populární SUV se vyrábělo velmi dlouho, až do roku 2014, kdy byla odhalena druhá generace. Ta všem vyrazila dech nejen působivým designem. Do dnešní recenze přijelo ojeté Volvo XC90 2.0 D5 AWD Inscription z Auto ESA. Narodilo se v roce 2018, najeto má 136 000 kilometrů a stojí 890 000 Kč. Cena nového Volva XC90 s výbavou Inscription tehdy startovala na 1 636 800 Kč, s několika příplatky se hravě přehoupla hrubě přes 2 000 000 Kč.
Nejlíbivější v kategorii přerostlých SUV?
Ačkoliv SUV pro jejich obtloustlé tvary příliš nemusím, tak XC90 druhé generace se mi líbí. Má elegantně uhlazené tvary, vznešeně působící LED světla a zadní svítilny inspirující se první generací. Skvěle se k němu hodí béžová metalíza, ve které vypadá ještě exkluzivněji. K dispozici byla až 22″ kola, ale já bych zůstal maximálně u testovaných 20″, o čemž se rozepíšu později.
Volvo XC90 má nejen nadprůměrně prostorný, ale i kvalitní interiér
Říkáte si, že Volvo je taková polo-prémiová značka, která na opravdovou prémii převážně z Německa trochu ztrácí? Ale jděte, interiérem se mnohým přinejmenším vyrovnává. Materiály jsou kvalitní a na slušné úrovni je i zpracování. Příjemně tvarovaná sedadla mají vyhřívání i odvětrávání. Vzadu jsou tři jednotlivě nastavitelné sedačky. Mám okolo 185 centimetrů, takže jsem si myslel, že si nedokážu sednout sám za sebe ve všech třech řadách. Ale světe div se, jde to. Vzadu už sice byl značně omezený prostor pro kolena a hlavu, ale jedinci do 175 centimetrů s tím budou úplně v pohodě. I když budete využívat všechny tři řady sedadel, stále zůstane poměrně slušný kufr o objemu 314 litrů. Při dvou řadách má zavazadlový prostor kapacitu 692 litrů a sklopí-li se všechno, dostanete 1868 litrů. Do dveří se vejde 1.5-litrová lahev a odkládacích míst je všude dostatek, takže ve směru praktičnosti žádný nedostatek. Stačilo pár jízd a docela jsem se skamarádil s informačním systémem Sensus a jeho dotykovou obrazovkou. Ve výbavě nechybí vyhřívaný volant, vyhřívání prostřední řady sedadel, startování stylovým ovladačem na středovém tunelu, bezpečnostní asistenti, automatické parkování a mnoho dalšího.
Sebevědomý Švéd jezdí dobře a za málo, ale má dva nedostatky
Nebudu vás dlouho napínat a rovnou pojďme k těm nedostatkům. Tím prvním je motor. V našem případě 2.0 D5, což je naftový čtyřválec s přeplňováním, který produkuje výkon 235 koní a točivý moment 480 Nm. Říkáte si, že to jsou slušné hodnoty, ale radši si připlatíte za šestiválec? Bohužel, máte smůlu. Volvo XC90 druhé generace bylo a je dodáváno pouze se čtyřválci. Můžete si vybírat jen mezi benzinem, naftou a hybridem. Motor sám o sobě není vůbec špatný, na poměry vznětových čtyřválců je dobře odhlučněný a eliminována byla i většina vibrací, ale stále to není ten hladký chod šestiválce. Naftový chrochták se do majestátního SUV této cenové prostě nehodí. Dynamika je však pro zákazníky, na které Volvo míří, více než slušná. Ze 100 na 200 km/h jsem naměřil čas 32.01 sekund, čímž se řadí necelou sekundu před Škodu Superb III Scout 2.0 TDI 4×4 DSG (140 kW). Motor si dobře rozumí s osmistupňovým automatem, který řadí chytře a hladce. Při dálničních 130 km/h točí pouze 1900 ot./min., díky čemuž lze spotřebu srazit k 8 l/100 km. Ve městě se vyšplhá přes tuto hranici, okreska se dá zvládnout za 7.
Druhým nedostatkem je podvozek. Mnozí si stěžovali na nízký komfort toho standardního, přičemž testovaný kousek má vzduchový, ale není to o moc lepší. Na hezkém asfaltu sice pluje s noblesou, běžné nerovnosti taky zvládá, ale jakmile se silnice zhorší, začne propouštět rázy do karoserie od příčných nerovností. Obzvláště, je-li jich více za sebou. To by auto tohoto typu z této již vyspělejší doby dělat nemělo. Proto rozhodně nedoporučuji obouvat větší než 20″ kola s pneumatikami 275/40 R20. Naopak dobré je odhlučnění, ale na rivaly přeci jen trochu ztrácí. Okreska se s ním dá proletět slušným tempem, ale na německé rivaly trochu ztrácí. Při dobrodružných výletech uvítáte vzduchový podvozek s možností zvýšení světlé výšky o 40 milimetrů na výsledných 267 milimetrů. V kombinaci s pohonem všech kol Haldex si tak poradí i s rozbahněnými lesními cestami, kam se mnoho SUV ani neodváží. Nicméně vrchol v kategorii to zase není, protože Mercedes-Benz ML W166 a Range Rover Sport L494 ze stejné doby mají vyšší světlé výšky (285 a 278 milimetrů) a schopnější pohony všech kol. Taky potěší hlubší brodivostí. Zatímco XC90 projede vodou o hloubce až 45 centimetrů, Mercedes zvládá 60 a Range Rover dokonce 85 centimetrů.
*Nutno podotknout, že u modernizovaných XC90 (2019+) je podle většiny recenzí podvozek naladěný lépe, ale nikdy jsem s ním nejel, takže nemůžu soudit.
Jak je na tom ojeté Volvo XC90 druhé generace se spolehlivostí?
Motor 2.0 D5 o výkonu 173 kW je považován za nejlepší volbu. Tyto motory mají bezúdržbové rozvody, přičemž mechanik z Volva mi říkal, že s rozvody žádné problémy nejsou. Vstřikování není úplně jednoduché, protože každá tryska má vlastní řízení, které vyhodnocuje a upravuje množství vstřikované nafty. Ale stejně jako u rozvodů, zatím stále spolehlivý systém. Okolo 200 000 kilometrů se často mění silentbloky na motoru. Určitě hledejte auta od roku 2017 a výš, protože starší kousky trápilo několik závad a často jezdily do servisů na svolávací akce. U těch starších nejenže se může sekat nebo vůbec nenačítat systém, ale častěji odchází i kompresor vzduchového podvozku.
Volvo XC90 je skvělé rodinné auto, ale musíte přivřít obě oči, jedno pro motor, druhé pro podvozek
Volvo XC90 druhé generace je poměrně spolehlivé a krásné SUV s nejen prostorným, ale i kvalitním interiérem. Ve světě ojetin se určitě dá doporučit. Pokud vám nevadí méně kultivovaný motor a podvozek, který na rozbité silnici občas bouchne, tak jste na správné adrese. S XC90 nebudete za někoho, kdo se jen povyšuje s prémiovým SUV z Německa, ale za toho, kdo má vkus a potřebuje praktické auto. Já jsem si toto Volvo XC90 2.0 D5 AWD Inscription docela oblíbil, ale zároveň mu nemůžu zcela odpustit dva zmíněné neduhy. Proto nedám víc než 6.5 z 10 hvězdiček.
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 1969 ccm L4 TwinTurbo |
Výkon: | 235 koní při 4000 ot./min. |
Točivý moment: | 480 Nm při 1750-2250 ot./min. |
Převodovka: | 8-st. automatická |
Pohon: | AWD |
Hmotnost: | 1951 kilogramů |
0-100 km/h: | 7.8 sekund |
Maximální rychlost: | 220 km/h |
Spotřeba: | 8 l/100 km |
Objem kufru: | 314/692/1868 litrů |