Nová Toyota Yaris Cross se představuje novou výbavovou linii Adventure určenou pro cesty za hranice města a na venkov. Tato verze zbrusu nového SUV segmentu B se svým charakterem výrazně odlišuje od provedení ‚Executive‘ ze světové premiéry v roce 2020.

Přestože je Yaris Cross postaven na stejné podvozkové platformě GA-B, která je stejně jako nový Yaris součástí modulární architektury TNGA – Toyota New Global Architecture, chlubí se vyšší polohou za volantem i větší světlou výškou.

Podvozková platforma propůjčuje vozu výhody v podobě vysoké tuhosti karoserie, nízkého těžiště a vyváženého podvozku ve prospěch jízdní agility, hbitosti, suverénní ovladatelnosti a vynikajícího jízdního pohodlí.

Hybridní pohon čtvrté generace, emise pod 110 g/km

Pro všechny verze Toyoty Yaris Cross je též k dispozici hybridní pohon, vycházející ze čtvrté generace systému s motorem 1,5 litru (116 k) pracujícím v Atkinsonově cyklu, poprvé uvedené v novém hatchbacku Yaris. S ohledem na mimořádnou hospodárnost tohoto systému se očekává, že Yaris Cross s pohonem předních kol bude vykazovat emise CO2 pod 100 g/km, u provedení AWD-i by emise neměly překročit 110 g/km.

Robustnost vozu vyjadřuje například kryt pod předním nárazníkem a ochranný kryt na zádi vozu. Součástí výbavy jsou ve standardu stříbrné střešní ližiny a 18″ litá kola v tmavě šedé povrchové úpravě.

V kabině jsou využity dekory v provedení černý lak nebo černé čalounění stropu kabiny. Textura kůže na čalounění skvěle tvarovaných sedadel odpovídá nabídce výbavové linie Adventure.

Zaujme i dekorativní linka napříč černým přístrojovým panelem z měkčeného plastu, jakožto i výlisky na vnitřní straně dveří v barevném provedení ‚hřejivá zlatá‘, vyhrazeném pro Yaris Cross. Volant je společně s hlavicí řadicí páky potažen kůží.

Yaris Cross Premiere Edition

‚Premiere Edition‘ je vrcholnou verzí výbavové linie Adventure s exkluzivním koženým čalouněním sedadel a specifickými 18“ koly z lehkých slitin s broušenými povrchy. Uvedený stupeň výbavy bude standardně zahrnovat i elektrické otevírání výklopné zádě se senzorem mávnutí nohou, head-up displej a volitelné dvoubarevné provedení. Limitovaná série Premiere Edition se bude nabízet po dobu prvních 12 měsíců od uvedení na trh.

Yaris Cross od středního stupně výbavy s pakety používá výhradně LED světla, vzadu navíc se sekvenční aktivací ukazatelů směru; standardem jsou i robustní nástavce prahů a lemování kolem podběhů kol. Na bočních výliscích se objevuje označení Yaris Cross v provedení ‚stříbrná‘ nebo ‚hřejivá zlatá‘ (v závislosti na barvě laku vozidla).

Inteligentní pohon všech kol

Yaris Cross jako jediné kompaktní SUV s hybridním pohonem nabídne inteligentní systém pohonu všech kol (AWD-i), jenž zvyšuje bezpečnost cestování tím, že v závislosti na jízdních podmínkách automaticky přepíná mezi pohonem samotných předních kol a pohonem všech kol. Standardní součástí systému pohonu AWD-i jsou dále manuálně nastavitelné režimy ‚Trail‘ a ‚Snow‘ ke zvýšení stability vozidla za náročnějších jízdních podmínek.

Elektrický inteligentní systém pohonu všech kol (AWD-i) se chlubí kompaktními rozměry a nízkou hmotností, a nemá tudíž negativní dopad na rekordně nízkou spotřebu paliva Toyoty Yaris Cross, které propůjčuje lepší záběrové schopnosti při zdolávání nerovných a kluzkých povrchů.

Systém Toyota Smart Connect

Yaris Cross se systémem Toyota Smart Connect nabízí zákazníkům bezproblémovou konektivitu mobilních zařízení bez použití kabelů. Navigace v podobě 9″ displeje multimédií s jemnou grafikou podporuje online aktualizace map prostřednictvím cloudu, dopravní informace v reálném čase a informace o událostech na cestě, jakožto i vyhledávání bodů zájmu online. Majitelé Yarisu Cross si pomocí mobilní aplikace MyT mohou odeslat předem naplánované trasy a nastavit palubní klimatizaci ještě před samotným nástupem do vozidla; na dálku je též možné vozidlo zamykat a odemykat.

Pokročilý parkovací asistent Toyota Teammate

Pokročilý parkovací asistent Toyota Teammate přináší ještě vyšší bezpečnost a pohodlí v rušném městském prostředí, kde navede vůz na parkovací místo pomocí intuitivního ovládání na jemném displeji multimediální soustavy. Propracovaná funkce poloautonomního parkování zajišťuje hladké zaparkování vozu se snazším manévrováním díky 360° panoramatické kameře, kdy systém vůz bezpečně navede do cílového místa, aniž by se řidič dotknul volantu, akceleračního pedálu či brzdy. Technologie poloautonomního parkování kromě 360° panoramatické kamery standardně zahrnuje systém sledování slepého úhlu, systém monitorování provozu za vozidlem s automatickým brzděním a inteligentní senzory s automatickým brzděním, které ještě zvyšují bezpečnost a pohodlí v rušném městském provozu.

Systém Toyota Smart Cargo

Yaris Cross zohledňuje požadavky zákazníků na praktičnost a všestrannost; nabízí proto automatické otevírání výklopné zádě pohybem nohy nebo praktické dvojité dno kufru, umožňující snadno měnit výšku podlahy (případně rozdělit napůl) pro bezpečné uschování věcí pod podlahou, nebo naopak zvětšení zavazadelníku podle potřeby. Prostorný kufr lze ještě zvětšit sklopením sedadel dělených a samostatně sklopných v poměru 40:20:40; vůz tak pojme lyže, horské kolo či zavazadla na týdenní dovolenou vč. možnosti upevnit náklad pomocí fixačních úchytů.

Nový Yaris Cross, navržený pro evropské zákazníky a vyráběný ve francouzském závodu automobilky Toyota ve Valenciennes, bude možné objednávat ve 2. čtvrtletí 2021 ještě před oficiálním zahájením prodeje letos v září.

Zdroj: https://www.toyotanews.eu/