Malá auta mohou být levná, která poskytnou jen nutný základ pro jízdu ve městě. A pak ta dražší, univerzálnější. A přesně takový je nový Yaris.

Yaris nikdy nebyl levným autem. Nepodbízel se cenou, protože to neměl zapotřebí, měl co jiného nabídnout. A zákazníkům to tak vyhovovalo. S novou generací přichází opravdu moc pohledné auto, které tuto strategii dodržuje. Má totiž hodně co nabídnout.

Vypadá vážně dobře

V první řadě vzhled. Já měl k dispozici hybridní verzi, která nabídne 116 koní. Není to moc, není to málo. Ale auto vypadá, jako by jich mělo minimálně 200. Široký a sebejistý postoj, k tomu ještě povedená červená barva. Na první pohled by někdo mohl mít problém rozlišit, zda je to jen klasický Yaris, nebo sportovní verze GR, která nabídne přes 260 koní. A to je dobrá vizitka, pokud tedy máte rádi trochu originality.

Zadní opticky spojená světla auto ještě více rozšiřují, člověk má pocit, že se kouká na malý sporťák. A ona tomu jízda i trochu odpovídá, o tom ale až později. Pod pátými dveřmi se ukrývá zavazadelník, který litry zrovna nehýří, nabídne jich 286. Vzhledem k tomu, že auto neměří ani 4 metry, bylo potřeba někam posunout místo pro posádku. Takže na úkor kufru.

Pohodlí pro čtyři dospělé

Zato ale posádka má veškerý komfort, který od tak malého auta snad ani neočekává. Copak cestující vpředu, tam se místo vždy nějaké najde na úkor těch za nimi. Ale tady nestrádají ani cestující vzadu. Ano, místa nad hlavou není na rozdávání, takže ideální pro osoby do 180 centimetrů, ale třeba pro nohy je plno místa. Do stran také, ale samozřejmě jen pokud jedete vzadu ve dvou. Yaris sice dokáže s místem kouzlit, zázraky ale neumí.

Přední sedačky zaslouží velkou pochvalu. Zvláště, pokud zvolíte vyšší výbavu a máte tak sedačky dle ceníku pojmenované “Sedadla s lepší boční oporou”. Protože boční opora je opravdu výborná. A celková tuhost sedačky, možnost jejího nastavení. Úplně svádí k nějakému svižnějšímu svezení. A proč by ne, auto to zvládá jako nic.

Při rychlejším svezení oceníte výborný head-up displej, díky kterému máte rychlost stále na očích. Ten je tak povedený, že by se za něj nemusela stydět ani větší a dražší auta. Promítá se na čelní sklo, má skvělé rozlišení a svítivost. Jen škoda, že ačkoli auto bez problému podporuje Android Auto, tak pokyny z něj na head-up displej nepřenese.

Hybrid od Toyoty je vždy dobrá volba

116 hybridních koní s autem nemá žádnou práci. Není ani potřeba přepínat na sportovní režim, auto reaguje na plyn výborně kdykoliv. A nejen na plyn, ale hlavně na pokyny volantu. Díky dobrému podvozku, dobrému rozložení hmotnosti a kvalitním sedačkám se můžete bavit v každé zatáčce. Radost trochu brzdí automat e-CVT, bez kterého to u hybridu nejde. To se dá ale snadno vyřešit nehybridní verzí.

Je totiž na výběr ještě nehybridní jednapětka o výkonu 125 koní. Ta může mít jak manuál, tak automat. A je levnější. Nenabídne tak skvělou spotřebu, ale zase za méně peněz více zábavy… já osobně bych měl při koupi veliké dilema! Cenový rozdíl mezi tímto motorem s manuálem a hybridem je nemalých 90 tisíc. V případě automatu pak 55 tisíc. Jenže hybrid umí zaujmout spotřebou.

Ta udávaná má hodnoty 3,8 až 4,3 litru na 100 kilometrů. A víme dobře, jak to s udávanými hodnotami spotřeby bývá. Jenže… tady to vážně sedí! Já měl za dobu testování, a to jsem si jízdu užíval, průměr 3,8. Pokud jsem jel tak, že jsem naplno využíval všech 116 koní, byl průměr 5,7 litru. A řekl bych, že to je to úplné maximum.

I nějaké nedostatky se najdou

Zatím samá pozitiva. Ale jsou tu samozřejmě i negativa, vlastně všechna v interiéru. Prvním a nepříjemným je opěrka pro řidičův levý loket. Není totiž nijak polstrovaná a tak již po pár minutách řešíte, kam jinam loket dát. Další věcí je infotainment a jeho displej. Tedy spíše tlačítka okolo a vzhled toho všeho dohromady… na to, jak nový Yaris zvenčí vypadá opravdu moderně a sportovně, tak v interiéru to taková sláva není.

A poslední věcí jsou digitální budíky. Ne, nejedná se o nějaký displej s vysokým rozlišením, ale naopak o dva displeje s minimálním rozlišením. V nižších výbavách máte analogové ukazatele a za mě by to byla lepší volba. Škoda, že ty digitální nejsou za příplatek, ale ve vyšší výbavě je máte vždy. Není to však nic, kvůli čemu by někdo auto nekoupil. A navíc je to jen můj pohled na věc.

Při koupi nastává dilema

Nová Toyota Yaris je moc povedené auto. Skvěle vypadá, výborně se řídí a hybrid má opravdu nízkou spotřebu. Zůstává tu ale jedno dilema, které by pro mě bylo opravdu velké. Jaký motor zvolit? 125 koní s manuálem a ještě větší zábavu za volantem, nebo vynikající hybrid, který je do města jako dělaný?

Cenově je Yaris postavený tak, že úplný základ s motorizací 1.0 VVT-i o výkonu 72 koní stojí rovných 350 tisíc. Za benzínovou jednapětku s manuálem dáte 380 tisíc a to se podle mě rozhodně vyplatí. Nenabídne jen více výkonu, tedy 125 koní, ale i vyšší výbavu. A nejlevnější hybrid vyjde na 460 tisíc. Ať bych ale vybral jakkoliv, byla by to dobrá volba. Protože nový Yaris je prostě dobrý.

Autor: Tomáš Devera

Tomáš je fotograf zaměřující se na focení automobilů o kterých taky píše, především recenze nových ale i ojetých vozů.  Je rovněž zakladatelem a šéfredaktorem magazínu Roadblog.

Fotogalerie Toyota Yaris 1.5 Hybrid