Výběr z testů – tři nejlepší hatchbacky které jsme měli možnost testovat

Vybírat nejlepší auto je zapeklité. Vždy se totiž jedná z části o subjektivní pohled. Navíc je nutné hodnotit jen auta, se kterými člověk má reálnou zkušenost. Takže ačkoliv si můžu myslet, že je třeba Suzuki Swift výborné auto, tak je to jen domněnka. Budu tedy vycházet jen z aut, která jsem měl za poslední dobu možnost vyzkoušet.

Je také dobré říct, že žádné auto není špatné. Taková auta se v současné době nedělají. Jen jsou různá auta určená pro různé cílové skupiny.

Peugeot 208

Vypadá dobře, jede dobře a nezapadne v davu. Navíc, pokud budete chtít, můžete mít čistě elektrickou verzi. Vzhled je výrazný, což nemusí být pro každého plus. Velké tesáky denního svícení jsou nepřehlédnutelné. Je ale škoda, že stejně jako u větší 508 neslouží k blikání blinkrů. V interiéru na řidiče čeká klasické uspořádání pro Peugeot, kdy jsou přístroje nad volantem. Ten má člověk téměř v klíně. Jedná se o věc, kterou někteří milují a někteří by si jen kvůli tomu toto auto nepořídili.

Příjemným detailem je 3D zobrazení budíků. Je to sice vlastně úplně zbytečné, ale vypadá to dobře a nikdo jiný to nenabízí. Auto je spíše tvrdší, ale to ke sportovnímu vzhledu sedí.

Na výběr je velké množství výbav – od základní Active po vrcholnou GT Pack. V nejnižší výbavě se základní motorizací, kterou je 1.2 PureTech s výkonem 75 koní, vyjde na 392 000 Kč. Věcí nevídanou je možnost naftového motoru. Za to získává 208 plusové body!

Hatchback Peugeot 208

Škoda Fabia

Nová generace legendy. Mnozí by ji možná čekali na prvním místě. A mohla tam být. Chybí jí k tomu jedna věc. Kombi. Malá auta se v současné době jako kombi nenabízí. Proto, kdyby si Fabia tuto karosářskou verzi nechala, měla by ohromnou konkurenční výhodu. Ale není tomu tak.

Nová Fabia je vzhledově usedlejší a zvenčí dost podobná předchozí generaci. Což vůbec ničemu nevadí. Je plná chytrých řešení, ať už deštníku ve dveřích, USB u zpětného zrcátka, výstupků v držáku na nápoje pro snadnější otevírání nápojů… je toho hodně a i když se to na první pohled může zdát zbytečné, časem je oceníte vlastně všechny.

Jízda je s ní pohodlná a hlavně naprosto tichá. Odhlučnění je vynikající, ani v dálničních rychlostech vás nic neruší. Zároveň můžete mít slušnou výbavu, poprvé u Fabie třeba vyhřívané čelní sklo a dvouzónovou klimatizaci. Super prvky výbavy na malé auto! Na vítězství to ale stejně nestačí.

Základní cena nové Fabie je příznivých 329 900 Kč za výbavu Ambition. Nejnižší Active u nás v nabídce není. Takže rovnou získáte vybavenější auto. Základní motorizace nabídne 80 koní a jedná se motor MPI, který je vyráběný v Čechách. Další motory na výběr jsou tříválcové a benzínové. Tedy žádný naftový motor, žádný hybrid. A v současné době ani žádný čtyřválec, 1.5 TSI by měl dorazit později.

Škoda Fabia hatchback

Renault Clio

Pro mě osobně je vítězem nové Clio. Začnu tím čistě subjektivním – vypadá nejlépe. Vzhled není tak agresivní jako u Peugeotu, ale zároveň ne tak usedlý, jako u Škody. Přední část nezapře to, že se jedná o Renault. Na první pohled si Clio někdo může splést s větším Megane. A to není na škodu. Zadní část je již specifická pro Clio. Z boku vypadá jako dynamické třídveřové auto, ale není to tak, zadní dveře tu jsou, jen kliky jsou schované.

Zároveň nabídne moderní interiér, který nepůsobí nijak ošizeně. I zadní okna mají automatické dojezdy, materiály jsou kvalitní a dobře vypadají. Systém je moderní, on-line a hlavní obrazovka má skvělé rozlišení. Podvozek je pohodlný a auto se moc příjemně řídí. Ve výbavě RS Line jsou k dispozici výrazně sportovní sedačky, Intens je výbava zase více zaměřená na komfort.

Výběr motorizací je u Clia slušný a každý si tak přijde na své. Základní motorizace je SCe 65, takže 65 koní z benzínového tříválcového litru. V základní výbavě Zen vás takové auto vyjde aktuálně na 315 000 Kč. Jen o pár tisíc víc ale stojí turbomotor s 90 koňmi. Jsou tu ale určité speciality. Třeba možnost pohonu na LPG přímo z výroby. Sice v nabídce není naftový motor, ale LPG je dobrá alternativa.

Pokud však chcete parkovat i v podzemních garážích, je tu hybridní motor s výkonem 140 koní, který ve městě dokáže bez problému jezdit za 3,5 litru na sto. A pro sportovněji založené řidiče je tu zase nejsilnější TCe s výkonem 140 koní, tedy čtyřválcový benzínový motor ve spojení s přesným automatem.

Hatchback Renault Clio

Všechna auta jsou dobrá a s žádným neuděláte chybu. Pro mě je ale vítězem Renault Clio, protože nabízí hodně možností motorizací, líbí se mi vzhledově a výborně se s ním jezdí.

Autor: Tomáš Devera

Tomáš je fotograf zaměřující se na focení automobilů o kterých taky píše, především recenze nových ale i ojetých vozů.  Je rovněž zakladatelem a šéfredaktorem magazínu Roadblog.