Tři nejlepší menší SUV které jsme testovali

Kdo by neměl v nabídce SUV, jako by nebyl. Jsou i různé velikosti, od obřích pro sedm lidí, po ta malá, kterým se také říká crossovery. Já si vybral střední velikost a z těch, které jsem měl možnost vyzkoušel, vybral tři podle mě nejlepší.

Není to tak, že by se jednalo o pořadí, kdy je první lepší, než třetí. Tentokrát je to tak, že se jedná prostě o tři nejlepší auta, která mi nejvíce sedla a dávají mi smysl.

Škoda Karoq

Dalo by se říct, že Škoda Karoq je starý známý. Menší brácha Kodiaqu je tu s námi již celkem dlouho a aktuálně dostal modernizaci. Ta není moc výrazná a vizáž auta se vlastně nezměnila. V čem je tento facelift podle mě opravdu dobrý, to jsou zadní světla. Pro mě osobně se jednalo o nejslabší část Karoqu a nově vypadají výrazně lépe.

Velikostí naprosto dostačuje potřebám toho, kdo nevyžaduje třetí řadu sedadel. Pro takové je tu Kodiaq. Jízda je pohodlná, interiér pohledný a vše je dobře zpracované. Cenovka však není úplně nejnižší, nejméně za Karoq dáte 638 900 Kč. Je to dáno i tím, že v nabídce není žádná osekaná výbava typu Active, která by sice cenu v reklamách opticky snížila, reálně by takové auto ale nikdo nekupoval.

Se slabším naftovým motorem, který nabídne 85 kW, dosáhnete skvělé spotřeby a z vlastní zkušenosti mohu říct, že se jedná o skvělého parťáka na dlouhé trasy. Pokud však využijete pohon všech kol, jste odkázání buď na nejsilnější naftový, nebo benzínový motor a vždy s automatem. I tak je ale dobře, že tu tato možnost je. Nejsilnější benzínový motor má mimochodem 190 koní a dokáže svižně rozhýbat i větší Kodiaq.

Škoda Karoq

Peugeot 3008

Stejně, jako konkurent z Čech, tak i 3008 prošla nedávno modernizací. Ta je sice také vidět na první pohled, ale také není moc výrazná. Oproti Karoqu nabídne možnost i plug-in hybridu, na druhou stranu ale pokud chcete pohon všech kol, máte to složité. Ne, že by nebyl, ale…

U kategorie SUV beru pohon všech kol jako samozřejmost. Je fajn, když je na výběr verze s poháněnou jen přední nápravou, ale měla by to být jen možnost, ne nutnost. Peugeot 3008 je hlavně předokolka. Pokud chcete poháněnou i zadní nápravu, musíte sáhnout po nejsilnějším plug-in hybridu. Ten nabídne 300 koní a je to opravdu střela. Jenže také stojí téměř milion a čtvrt a tak se jedná o okrajovou záležitost.

Na výběr je ale i slabší plug-in, i ten však stojí přes milion a nemá pohon všech kol. Základní cena Peugeotu 3008 s využitím aktuální akce je 658 000 při pořízení motorizace PureTech 130. Takže více, než u Karoqu. Ale zase získáte originálnější a silnější auto.

Peugeot 3008 nabídne zajímavý vzhled, kvalitní materiály a výborné motory PureTech. Na sezení za volantem je potřeba si chvíli zvykat, jelikož je volant nízko a na budíky se kouká přes něj. Pro někoho je ale právě tohle to hlavní, proč si toto auto vybere, protože se na to snadno zvyká. Podvozek je spíše sportovní a hifi systém Focal je prostě skvělý.

Peugeot 3008

BMW X1

Podle označení by si někdo mohl myslet, že se jedná o malé auto. Není tomu tak, X1 je celkem slušně velké SUV, které nabídne z této trojice nejvíce prémiovosti a sportovnosti. Můžete si totiž pořídit skvělá sportovní sedadla, která jsou vyloženě skvělá. A pak i se základním motorem 18i, kterým je benzínový tříválec o výkonu 100 kW, můžete radostně vymetat zatáčky. Protože auto to zvládá naprosto s přehledem.

Vzhledově si možná někdo může X1 splést s většími bratříčky. A to není pro majitele rozhodně špatně. V interiéru je situace ještě složitější, tam prostě jen víte, že jste v BMW. Ale v jakém modelu, to tak snadné určit není. Vzhledem k tomu, že se však jedná o opravdu kvalitní, i když z pohledu na aktuální modely ne úplně nejmodernější, interiér, je vám jedno, že podobný má i jiný model.

Podvozek dokáže být komfortní i na velkých kolech, zároveň ale dostatečně pevný s určitou dávkou sportovnosti. Jistě, já vím, S v označení SUV je Sport, ale nějaká sportovnost z moderních SUV tak nějak vymizela.

Motor 18i je sice základní, i tak ale zvládne zrychlení na stovku za 9,2 sekundy, maximální rychlost má 205 km/h a reálnou průměrnou spotřebu nabídne sedm litrů na sto. Můžete mít ale samozřejmě i naftovou verzi 20d, která nabídne i pohon všech kol, což základní tříválec ne. A pak je tu samozřejmě několik dalších a silnějších (a samozřejmě dražších) motorizací.

Člověka napadne, že je to BMW, takže cena bude oproti konkurentům úplně jinde. Není tomu tak, alespoň tedy cena základní verze. Ta vyjde na 787 800 korun. Je to tedy nejvíc z trojice, ale za prémiovost se prostě platí. Pokud se trochu rozvášníte s příplatky, milion není nedosažitelná meta.

BMW X1
Autor: Tomáš Devera

Tomáš je fotograf zaměřující se na focení automobilů o kterých taky píše, především recenze nových ale i ojetých vozů. Je rovněž zakladatelem a šéfredaktorem magazínu Roadblog.