3. místo: Volkswagen Amarok Delta 4×4

Na třetím místě se umístil VW Amarok upravený společností Delta 4×4. Na první pohled je nejextrémnější, což potvrzují otáčející se hlavy kolemjdoucích úplně všude, kudy projede. Má o 80 milimetrů rozšířenou karoserii, širší rozchod kol, přepracovaný podvozek od Delta 4×4 s tlumiči Bilstein, zvednutou karoserii od rámu o 100 milimetrů (body lift), nový přední nárazník, naviják, ochranné kryty podvozku, pneumatiky COOPER Discoverer STT PRO a mnoho dalšího. Díky tomu jde o neuvěřitelně schopné auto v terénu. Nájezdovými a přejezdovými úhly ho žádný rival z tohoto tria nepřekoná. Kde však trochu ztrácí, je mechanika. Převodovka nemá redukci a uzamknout lze pouze zadní diferenciál. V extrémnějších podmínkách tak může mít menší problémy stejně jako Ranger Raptor. To je vlastně důvodem, proč je na třetím místě. Naopak dokonalý a konkurenci na hony vzdálený je motor 3.0 V6 TDI. Parádní je i automatická převodovka. Cena Amaroku Delta 4×4 je okolo 2 300 000 Kč. Když nad tím tak přemýšlím, vlastně si třetím místem nejsem vůbec jistý. Dali byste ho výš? Rozhodněte sami. Celý test: Volkswagen Amarok 3.0 TDI V6 Delta 4×4: Dělník extrovert.

2. místo: Mitsubishi L200 Rock Proof EVO 2

Toto Mitsubishi L200 upravené od ARB jsem si zamiloval. Nejenže má poctivé offroad úpravy, které z něho dělají nejschopnější auto z této trojice, ale zároveň se dá během pár minut přestavět na dobře vybavenou chatu. Úpravy mimo jiné zahrnují terénní pneumatiky Nokian RockProof, podvozek OLD MAN EMU, uzávěrku předního diferenciálu (středového a zadního je ve standardu), ochranu podvozku a nádrže, šnorchl, kompresor pro ufouknutí a dofouknutí pneumatik, lednici, markýzu a střešní stan. Nemá sice tak extrémní nájezdový úhel vpředu a vzadu jako Amarok Delta 4×4 , ale díky poctivější mechanice toho v reálné divočině zvládne víc. Je to nezastavitelný dobrodruh, který vás vezme na ty nejnehostinnější místa planety. Cena takto upraveného Mitsubishi L200 je zhruba 1 600 000 Kč. Z určitého úhlu pohledu by mohlo být klidně na prvním místě. Více v článku – Expedičním Mitsubishi L200 do Alp + výstup na Hochkönig (2941 m.n.m.).

1. místo: Ford Ranger Raptor 2.0 EcoBlue BiTurbo

Králem mého seznamu pick-upů se stává Ford Ranger Raptor. Ten sice nevypadá tak brutálně jako Amarok Delta 4×4 s lepším motorem, a dokonce ani nemá tak dokonalou offroad techniku jako L200 Rock Proof EVO 2, ale i tak je pocitově poráží. Má totiž úchvatný podvozek od Fox. Díky němu jde o velice komfortní a neuvěřitelně ovladatelný offroad, se kterým se dá užít spousta zábavy nejen v terénu, ale i na rallycrossových tratích. Navíc disponuje doslova slastným řízením, které ještě zvýrazňuje požitek z jízdy. Zároveň má povedený interiér. Cena testovaného kousku je 1 625 030 Kč. Více v testu – Není pick-up jako pick-up: Tankodrom Milovice a Ford Ranger Raptor s Mitsubishi L200 Plus Instyle.

Bonus: Vládce Bureko 6×6

Málokdo by hádal, že Bureko je česká automobilka, která vyrábí extrémní offroady v Českých Budějovicích. Základ pro tento vůz tvoří Chevrolet Silverado, který je od základu přestavěn. Tento šestikolový pick-up má 6.2 V8 z Corvette a na každé nápravě se nachází samosvorný diferenciál. Díky šesti kolům, světlé výšce 500 milimetrů a nájezdovým úhlům 65° vpředu a 70° vzadu, ho nic nezastaví. Brodivost je 120 centimetrů. Jen pro porovnání, Ranger Raptor umí brodit hloubkou až 85 centimetrů. Sériové L200 zvládá okolo 60 centimetrů (testovaný kus se zvýšeným podvozkem a šnorchlem by se měl pohybovat okolo 100 centimetrů). Sériový Amarok pouze 50 centimetrů (testované auto se zvýšeným podvozkem a body liftem asi 70 centimetrů). Bureko 6×6 je bláznivé auto. Nejde o klasický pick-up, takže ho neřadím do klasického žebříčku, ale spíše jako bonus. Ceny startují na 7 500 000 Kč. Test si můžete přečíst zde: Test – Bureko 6×6 6.2 V8: Český vládce s příchutí USA.