Mercedes-Benz se v loňském roce stal vůbec nejúspěšnější automobilovou značkou v ČR, když se již počtvrté umístil v první desítce nejžádanějších výrobců na trhu. Pánové Daimler, Benz, Maybach i Jellinek by koukali, kam to jejich dnes již ikonická trojcípá hvězda dotáhla.

O voze, který by k jízdě nepotřeboval koně, snil i Karl Benz. Založil firmu Benz & Cie a v roce 1886 vyrobil Benz Patent-Motorwagen, první benzínový automobil. Jeho podnik se stal druhým největším producentem motorů v Německu a na konci 19. století vyráběl šest set aut ročně.

Mercedes Benz S400d

Mercedes přichází a konkurenti se sbližují

Jméno Mercedes vstupuje do hry spolu s automobilovým nadšencem Emilem Jellinekem. Ten zatoužil po převratném modelu Daimler Phoenix, ale nebyl nadšený jeho rychlostí. Mluvil do továrníka Daimlera tak dlouho, dokud automobilka nevytvořila auto, schopné jezdit dvakrát rychleji než původní verze, tedy čtyřicítkou. První čtyřválcový automobil Daimler Phoenix s výkonem osmi koní byl na světě.

Maybach s Daimlerem Jellinekovým připomínkám naslouchali, už proto, že byl prodejcem jejich vozů a také uměl vymyslet skutečné výzvy. Třeba když v roce 1900 nabídl velmi slušnou sumu na vývoj závodního speciálu, který se rozhodl pojmenovat po své dceři Mercedes. Vznikl Mercedes 35 PS, úplně první auto, jehož předlohou nebyl kočár. Vůz sklidil takové nadšení, že se automobilka rozhodla pojmenovat po Jellinekově ratolesti celou svou produkci.

První světová válka neblaze ovlivnila ekonomiku, a tedy i prodeje aut. Připomněla, že přežijí jen silní, čímž dala podnět ke spojení obou dosavadních konkurentů, Daimler-Motoren-Gesellschaft a Benz & Cie. V roce 1926 se tedy zrodila akciová společnost s názvem Daimler-Benz AG, která jako svůj první vůz představila Mercedes-Benz 8/38 HP. Mezi další úspěšné modely, které vznikly krátce po sloučení, patřily Mercedes S a Mercedes 770. A logo značky? Trojcípá hvězda Gottlieba Daimlera symbolizuje propojení tří živlů, vody, země a vzduchu, okolo ní se vine vavřínový věnec Carla Benze. Znak se prvně objevil na modelu Mercedes Simplex.

Mercedes Benz S400d

A tyhle se opravdu povedly

Jako zájemci o historii značky byste neměli vynechat návštěvu muzea v německém Stuttgartu (více info na www.mercedes-benz.com/en/classic/museum/). Expozice je rozdělená na dva okruhy: sběratelský a chronologický. Získáte tu vyčerpávající informace o vývoji automobilismu jako takovém i o roli, jakou v „běhu času“ sehrála trojcípá hvězda. Zjistíte, které modely byly pro Mercedes-Benz zásadní – jako třeba 260D, první osobní automobil se vznětovým motorem této značky, který se začal prodávat v roce 1936. V roce 1953 pak přišel model 180, který byl pojat na svou dobu velmi inovativně: větší interiér, lepší výhled, podstatně většího úložný prostor.

Po válce patřil ke špičce produkce sportovní Mercedes 300SL s přímým vstřikováním paliva – tomuto modelu ostatně přiřkla porota automobilových expertů v roce 1999 titul sportovního vozu století. A povedly se také luxusní limuzíny 300, dnes známé spíše jako “Adenauer” (přezdívá se jim po kancléři Konradu Adenauerovi, který je měl v oblibě). A Mercedes-Benz má i řadu dalších zářezů na pažbě: v sedmdesátých letech vyprodukoval první kombi W123 a v roce 1978 první turbo diesel 300SD.

Mercedes Benz S400d

Symbol kvality, bezpečí a luxusu

V 80. letech minulého století, kdy se začalo mluvit o bezpečnosti, automobilka instalovala do luxusní třídy S systém ABS. Od roku 1980 pak začala montovat do svých aut airbagy. Nejde jen o modely, ale i o trendy. Mercedes přináší bezpečí, kvalitu a luxus, a tyto kvality reprezentuje třeba i „papamobil“, tedy vůz, jenž slouží pro dopravu a ochranu hlavy katolické církve.

Dnes je Mercedes-Benz jednou z divizí společnosti Daimler AG, která je třetím největším automobilovým koncernem na světě. Pod jejími křídly se kromě autobusů a nákladních aut vyrábějí vozy všech myslitelných kategorií: od malých aut přes MPV, sportovní modely, luxusní automobily až po SUV a terénní auta. Značka Mercedes-Benz dnes jako propagátor elektrického pohonu nabízí tři desítky čistě elektrických nebo plug-in hybridních vozů.

A víte, kterého vozu si sama automobilka považuje nejvíc ze všech? Je to Mercedes-Benz 300 SLR ve verzi Uhlenhaut Coupé. Jde o upravenou variantu závodního speciálu, který využíval někdejší šéf závodního týmu Mercedesu Rudolf Uhlenhaut. Vznikly jen dva exempláře, přičemž jeden z nich je ztracený a druhý se nachází ve stuttgartském muzeu.

Zdroj fotografií: Auta Super