Dnes už je výrazný tuning na ústupu, ale dřív to frčelo jako blázen. Fanoušci aut tunili, co se dalo. Bylo jedno, jestli je to babiččina Falicia nebo jejich Honda Civic či nějaké vyjeté a polomrtvé BMW. Dnes se podíváme na pár aut, která patří k nejoblíbenějším mezi pravými tuniči.

Toyota Supra

Kdo by ji neznal. Proslavila se především ve filmu Rychle a zběsile, hlavně v prvním díle. Auto je to exotické už od pohledu, ale doslova vybízí k tomu, aby si s ním člověk pohrál. Jde-li o promyšlený tuning, můžou vznikat působivá díla. Pod kapotou je legendární řadový šestiválec 2JZ TwinTurbo, který sériově produkuje až 330 koní a 441 Nm (stovka pod 5 sekund a maximálka přes 250 km/h). Avšak to není nic proti tomu, do jakých nesmyslů se dá upravit. Je libo 400, 500, 600, 700, 800 nebo i 1000 koní? Stačí šikovné ruce, finance a monstrum je na světě.

Nissan Skyline GT-R R34

A zase Rychle a zběsile, tentokrát druhý díl. Pamatuji si, jak s ním Paul Walker (ve filmu Brian O’Conner) dojel na noční závod a se všemi si „vytřel zadek“. Zrovna filmový kus vypadá naprosto fantasticky. V sériové podobě má řadový šestiválec 2.6 litru TwinTurbo, který disponuje hodnotami 280 koní a 397 Nm. Poháněna jsou všechna kola a šestistupňová převodovka je manuální. Stovku umí pod 5 sekund a jede 250 km/h. Chcete víc? To není žádný, ale vůbec žádný problém. Skyline si o úpravy říká sám.

Mazda RX-7 FD

Můžete ji znát z filmů či driftérských závodů. Oturbený wankel je sympatická hračka, která sice vyžaduje řádnou údržbu, ale na oplátku poskytne velký úsměv na tváři. Na zadní kola posílá 276 koní a 296 Nm. Podle mě jde o jedno z mála aut, kterému vizuální tuning vyloženě sluší, není-li to nějaký po domácku sešroubovaný paskvil. Podivuhodné je, že už z počátku 90. let zvládala stovku za 5.7 sekundy, což bylo teritorium Porsche a Ferrari. Jako Ferrari vlastně i trochu vypadá, ještě když má červený lak.

Nissan Silvia S15

Driftérská klasika, japonský samuraj, který vypadá působivě už v sérii. Čtyřválec ve standardu dává 167 koní a 197 Nm, ale díky nízké hmotnosti 1200 kilogramů to bohatě stačí. A stejně, skoro každá Silvia, kterou potkáte, má koní znatelně víc. Když si ji člověk trochu vyšperkuje, nikdy ji nebude chtít dát z ruky. Je to zatraceně řidičský stroj.

Honda S2000

Říká se, že jde o nejzábavnější roadster všech dob. Taky ještě, aby ne. Atmosféricky plněný motor, který točí 9000, je kombinovaný s manuálem, samosvorem a pohonem zadních kol, to prostě musí být fantazie. Originální kusy jsou vzácnější, ale jako u většiny Japonců, decentní tuning tomuto autu sluší. Jen to nesmíte přehnat, aby to nevypadalo jako barbie Honda S2000 z Rychle a zběsile 2.