Volkswagen Arteon je skvělé auto, ale nejsilnější dvoulitr dává k dispozici ”pouze” 280 koní, což je sice dost, ale na prémiovou konkurenci to nestačí. Dnes tak můžete sáhnout třeba po úpravě od ABT, o které jsme psali ZDE a užívat si výkonu 336 koní. Pokud si však počkáte, můžete mít mnohem víc.

Volkswagen totiž potvrdil, že pracuje na přímém nástupci Passatu CC a CC 3.6 V6, tedy na Arteonu V6 R. Sama automobilka prozradila, že vůz nabídne výkon 404 koní a bude přímým konkurentem pro Porsche Panamera. Populární Panamera 4S má 2.9 litrový V6 TwinTurbo s výkonem 440 koní a točivým momentem 550 Nm, hmotnost je zhruba o 150 kilogramů vyšší jak u Arteonu (1870 proti 1716 kilogramům) a stovku zvládá za 4.4 sekundy, maximální rychlost je 290 km/h. Jen pro porovnání, aktuální Arteon 2.0 TSI 4MOTION se sedmistupňovým DSG se na stovku rozjede za 5.6 sekundy a udělá až 250 km/h.

Pokud teda Volkswagen své sliby splní, Arteon na tom bude velmi podobně jako Panamera 4S, nedivili bychom se, kdyby se pod kapotou objevil stejný 2.9 litrový šestiválec, který ve svých útrobách ukrývá i Audi RS5. Další možností je samozřejmě přepracovaný třílitr V6 TFSI z nové Audi A7. Zda-li se náhodou nebude jednat o hybrid, není zatím jisté. Jisté je jen to, že pokud se to povede, bude mít problém jak Porsche Panamera, tak Audi A7, Mercedes-Benz CLS, ale i BMW řady 6 Gran Coupé.

Arteon R by se světu mohl ukázat koncem příštího roku.