Porsche je sportovní automobilkou, která má odjakživa nejširší nabídku svých řad. Můžete si koupit nespočet verzí různých provedení všemožných modelů. Dnes se tak zkusíme zamyslet nad tím, který kousek aktuálně dává největší smysl. Vezmeme v potaz jízdní vlastnosti, dynamiku, cenu i faktor jedinečnosti. Sám jsem zvědavý, jaké auto po projetí nabídky zvolíme jako vítěze.

Začneme ikonou jménem 911. Aktuálně můžete vybírat ze 14 verzí. Do našeho výběru bych nominoval klasickou Carreru S za necelého 3.5 milionu. Nejúchvatnějším cesťákem světa je pak pravděpodobně Turbo S Cabriolet s nadpozemskou cenovkou převyšující 6.5 milionu. A pak je tady GT3 kombinující starou školu a moderní technologie, zběsilost na okruhy i okresky. To vyjde na 4.7 milionu.

Panamery, Taycany, Macany a Cayenny asi můžeme šoupnout stranou, protože to nejsou Porsche, po kterých motorističtí nadšenci prahnou dnem i nocí. Ovšem velice zajímavou modelovou řadou je 718. Vstupní brána do světa Porsche. Hned vás musí napadnout Cayman GT4, který zde nesmí chybět. Ten stojí něco přes 2.7 milionu. Vyrábí se i v otevřené verzi s názvem Spyder. Ten je kupodivu o 50-100 tisíc levnější. Když se ale bavíme o roadsterech, zajímavou volbou je ještě Boxster GTS 4.0 za necelého 2.4 milionu.

Tak bychom tu měli šestici vyvolených. Carrera S je jednou z nejdostupnějších 911, přičemž nabízí dynamiku těch nejlepších supersportů pár let zpět. K tomu hezky vyváženě vypadá a jde o příjemné auto na každodenní jezdění. Turbo S Cabriolet je monstrum, na 1/4 míli sežere veškerou konkurenci. Je to teleport v komfortním balení. Navíc si můžete stáhnout střechu a užívat letní dny plnými doušky. GT3 je pak hardcore verze s atmosférickým motorem a podvozkem naladěným na okruhové dovádění. Pokud hledáte adrenalin a pocit jako v závoďáku, asi nenajdete lepší auto. Cayman GT4 je něco jako 911 GT3, jen o něco pomalejší a hlavně znatelně levnější. Taky se říká, že Caymany s motorem uprostřed jsou vyváženější než 911 s motorem vzadu. Spyder je defacto to stejné, jen si můžete užívat okreskové jezdění se staženou střechou. A na těchto místech ještě líp poslouží Boxster GTS 4.0, který je díky civilnějšímu naladění o něco poddajnější na běžných silnicích a dá se s ním pohodlněji jezdit denně.

Pojďme na vyřazování. Jako první bych se rozloučil s 911 Turbo S Cabriolet. Nejspíš sice jde o nejkomplexnější stroj z našeho výběru, ale ta cena je prostě extrémní. Domů pošleme i jeden z roadsterů 718. A bude jím GTS. To sice ve výsledku může dávat větší smysl na jezdění a je o trochu levnější. Vlastně nebereme-li v potaz nějakou jedinečnost, je nejlepší volbou. Ale podívejte se na Spydera. Vypadá úchvatně. Navíc mi připomíná legendy 918 Spyder a Carrera GT. Taky by si do budoucna mohl více držet cenu. Dále pak vyřazuji i Cayman GT4. Vedle Spydera mi přijde více jednostranně zaměřený a je dražší.

Zůstává nám trojice 911 Carrera S, 911 GT3 a 718 Spyder. Pokud vám nejde čistě o okruhové jezdění, asi se můžeme rozloučit i s GT3. Možná to bude nejlepší sporťák dneška, ale cenovka je oproti ostatním z výběru dost vysoko. Carrera S je skvělé auto, ale stále stojí skoro o milion více než Spyder. Ten má navíc atmosférický šestiválec s lepším zvukem. K tomu všemu si můžete užívat poctivý manuál a jízdu nahoře bez.

Naším vítězem se tak stává Porsche 718 Spyder. Zdá se, že to auto vás zaujme na okruhu, okresce a dokážete s ním i normálně jezdit. K tomu jde o jednoho z posledních mohykánů s atmosférickým motorem, manuální převodovkou a pohonem zadních kol.