Servis sice není tak nenáročný jako u minule probírané Mazdy MX-5, ale stěží budete hledat lepší sportovní GT než je Jaguar XKR.

Už jsme tady měli americkou kovadlinu Chevrolett Corvette Z06 C6, precizní Porsche Cayman S 987.2 a naposled sice ne tak výkonnou a exkluzivní, ale servisově nenáročnou Mazdu MX-5 30th Anniversary Edition. Proto dnes otočíme a podíváme se na auto, které sice má dražší provoz, ale z pohledu sportovního GT za danou sumu jen stěží najdete něco lepšího. Tím strojem je Jaguar XKR 5.0 V8 Supercharged (X150) z Velké Británie.

Historie Jaguaru XK.

Historie modelu XK sahá až k roku 1996, kdy se začala vyrábět generace X100. V roce 2006 přišel nástupce v podobě X150, roku 2014 byla výroba tohoto sportovního GT ukončena. Nástupcem se stal sportovněji zaměřený F-Type. Naopak předchůdcem byl XJS, jehož historie sahá do poloviny 70. let minulého století. Zajímavostí všech XK je určitá podobnost s vozy Aston Martin. X150 dokonce nakreslil Ian Callum, který má na svědomí i Aston Martin DB9.

Proč jsem Jaguar XKR do tohoto seriálu článků vybral?

Proč jsem toto mnohým neznámé auto vybral do seriálu „Vybíráme sportovní auto za 1 000 000 Kč“, když krom té sportovní hraje i na luxusní notu? Může za to fakt, že jde o jedno z nejzajímavějších aut, jaké jsem řídil. Navíc, ne každý od sportovního auta vyžaduje puristický zážitek, po kterém teče krev ze všech tělních otvorů. XKR je sportovní auto pro gentlemany, sportovní jachta na kolech. S jakou ladností se pohybuje po okreskách při rychlé jízdě, je až dechberoucí.

Osmiválec s kompresorem, vyspělý podvozek a hliníková karoserie.

Pod kapotou je uložený unikátní 5.0 V8 dopovaný kompresorem, jenž produkuje výkon 510 koní při 6000-6500 ot./min. a točivý moment 625 Nm při 2500-5500 ot./min. S motorem spolupracuje šestistupňová automatická převodovka a poháněna jsou zadní kola. Hmotnost je nemalých 1800 kilogramů, ale skvěle ji maskuje podvozek vybavený aktivním systémem Computer Active Technology Suspension (CATS). Naopak trochu se s ní trápí brzdy. Z 0 na 100 km/h umí zrychlit za 4.6 sekundy a maximální rychlost je 280 km/h. Mimochodem, během mého testu dokázal zrychlit ze 100 na 200 km/h za 9.63 sekundy, takže dýchá na záda supersportu Lamborghini Gallardo 5.0 V10 E-Gear a brutální roadster Mercedes-Benz SL 63 AMG Performance Package (R230) dokonce překonává.

Jak je na tom se spolehlivostí? A jak náročná je jeho údržba?

V dané kategorii jde o nadprůměrně spolehlivé auto. Avšak počítejte s tím, že je to luxusní sportovní GT, čemuž odpovídají náklady na běžný servis. Tlumiče se doporučuje měnit po 100 000 kilometrech, kdy už se snižuje jejich efektivita. Při těchto kilometrech výrobce předepisuje i výměnu spodních příčných ramen a pouzder zavěšení. Nicméně, nedávno jsem testoval kousek z roku 2011 se 150 000 kilometry, měl původní podvozkové díly a fungoval stále skvěle. Jelikož brzdy jsou poddimenzované, počítejte, že vydrží méně než u jiných sportovních aut. Může se objevit problém s ucpanou odtokovou trubicí od klimatizace, kvůli čemuž zkondenzovaná voda teče do prostoru pro nohy. Samotný motor je spolehlivou jednotkou, ale potřebuje kvalitní palivo a včasné výměny oleje, následně i rozvodů. Zanedbaný servis zpravidla prozradí nepřirozené chrastění. Pozor si dejte na chrastění od ventilů s variabilním časováním. Méně častou závadou je porucha termostatu, která může vést k přehřátí motoru. Zřídka se objeví vadný ventilátor.

Přečtěte si také test Jaguar XKR Speed Pack 5.0 V8 Supercharged (X150)

Zpoza lesů se ozývají zlostné, husí kůži nahánějící zvuky. Všichni zpozorní, když v tom se náhle vyřítí nebezpečný predátor. Je přikrčený, doslova přisátý k asfaltu a zatáčky projíždí s jistotou dravé šelmy. Vmžiku zase mizí v dáli, přičemž vzduchem se ještě chvíli line charismatický baryton vzdalující se bestie. Dámy a pánové, právě kolem vás proletěl mocný Jaguar XKR, který je stejně úchvatný jako jeho jmenovec ze zvířecí říše. Pokračování…