Cena to není nízká, ale dostanete za ni skvěle jezdící roadster, jehož údržba nevyžaduje žádné vysoké částky

V předešlých dvou dílech jsme ze sportovních aut za cenu okolo 1 000 000 Kč vybrali Chevrolett Corvette Z06 C6 a Porsche Cayman S 987.2. Jsou to úžasná auta, ale pokud nemáte dostatečně vysoký příjem nebo finanční polštář, kvůli pocitu, že se něco pokazí, se vám může špatně usínat. Proto jsem chtěl vybrat novější stroj, který má nízkou nejen spotřebu, ale i servisní náklady. Když se vyhnu novým autům, je tady jedno zánovní – Mazda MX-5 30th Anniversary Edition. S pár tisíci kilometrů na tachometru se dá koupit okolo 900 000 Kč, ojetější kousky za mnohem méně.

30th Anniversary Edition má nejen jinou barvu, ale i lepší brzdy a lehčí kola

Mazda MX-5 ND je jedním z posledních roadsterů za rozumné peníze, který se stále vyrábí (pár dní zpět se ukázal facelift ND3). Za mě je nejzajímavější verzí 30th Anniversary Edition oslavující 30. narozeniny modelu. Vychází z vrcholně vybavené verze Revolution Top, hlavním vizuálním rozdílem je oranžový lak Racing Orange. Nechybí ani plaketky s výrobním číslem na bocích. Dalším poznávacím znamením jsou kovaná kola Rays ZE40 RS30. Za nimi se ukrývají oranžové brzdiče, jejichž destičky se zakusují do 15″ kotoučů, což je největší rozměr, jaký kdy byl na MX-5 namontován. Vpředu jsou od firmy Brembo a mají 4 pístky, vzadu Nissin (stejné jako u standardní MX-5).

Celkem vzniklo 3000 kusů 30th Anniversary Edition

Jak už je u vrcholných variant MX-5 zvykem, je osazena tlumiči Bilstein a samosvorným diferenciálem. Pohon zajišťuje známý čtyřválec s atmosférickým plněním, jenž z objemu 2.0-litru produkuje výkon 184 koní při 7000 ot./min. a točivý moment 205 Nm při 4000 ot./min. S motorem spolupracuje šestistupňová manuální převodovka a poháněna jsou samozřejmě zadní kola. Roadster váží krásných 1137 kilogramů. Z 0 na 100 km/h dokáže zrychlit za 6.5 sekundy a maximální rychlost činí 219 km/h. Přilnavost v zatáčkách zajišťují pneumatiky o rozměru 205/45 R17.

Celkem se vyrobilo pouze 3000 kusů, a to v klasickém provedení roadster (plátěná stahovací střecha), tak RF (targa se skládací pevnou střechou).

Ostrý motor, komunikativní řízení a parádní podvozek

Já sice nejsem největším fanouškem MX-5, ale když jsem měl tu čest prohnat ji po okresce, nestačil jsem se divit, o jak úžasně řidičské auto jde. Dokonce ani výkon nechybí. Dá se tlačit na absolutní hranu, u čehož si člověk užívá ostré reakce motoru, komunikativní řízení, parádní podvozek a dobré brzdy. A když si ji trochu upravíte, nikdy ji nebudete chtít prodat. Více se dozvíte v samostatném testu Mazda MX-5 RF 2.0 Skyactiv-G184 Revolution Top.

Zdroj: Auta Super

Placený článek.