Ford Focus RS Mk3 už jsem tady jednou měl, tehdy šlo o verzi Edition se samosvorem na přední nápravě, která ze 100 na 200 km/h zrychlila za 14.08 sekundy. A to byl na auto o výkonu 350 koní docela bídný výsledek. Proto mě zajímalo, jak si povede kousek, kterému byl během posledního servisu přehrán software motoru na ten nejaktuálnější (přehráno přímo ve Fordu), a že se děly divy.

Pod kapotou je 2.3-litrový čtyřválec s turbem, který produkuje výkon 350 koní při 6000 ot./min. a točivý moment 440 Nm při 2000-4500 ot./min. Síly přenáší šestistupňový manuál a pohon všech kol, který nemá zadní diferenciál, ale dvojici spojek, což jsem podrobněji rozebíral v samostatném testu. Hmotnost je 1485 kilogramů, z 0 na 100 km/h zrychlí za 4.7 sekundy a maximální rychlost čítá 266 km/h.

Zajetý čas mě velmi mile překvapil, 12.83 je vážně solidní výsledek. Autu tentokrát sice hrála do karet přívětivá teplota okolo 10 stupňů (minulý pokus probíhal při horkých letních dnech), ale i tak je posun po nahrání nové mapy výrazný. Že by jen shoda náhod v kombinaci s ideálními podmínkami? Částečně asi ano, ale rozdíl je tak značný, že roli v tom musí hrát i aktualizovaný software. Nebo jen dobře zajetý kus? To už asi nezjistíme, protože jsem ho bohužel nezměřil před návštěvou servisu, ale tento exemplář co nevidět pojede na měření výkonu, o čemž vám podám report. Výsledkem se řadí se pouze 33 setin za Hondu Civic Type R 10G a 83 setin za Focus RS Mk3 s úpravou REVO Stage 1. Porovnání s dalšími auty si můžete udělat v žebříčku.

Chcete si nechat změřit i svoje auto? Ozvěte se na adam@wikicars.cz nebo do zpráv na instagramu a domluvíme se!

Měření probíhá na letištích, německých dálnicích nebo silnicích s regulovaným provozem.

Fotografie z archivu, konkrétní kousek zatím bohužel nebyl čas nafotit.

Žebříček časů zrychlení aut: 100-200 km/h